Logo strony
Logo strony
Bądź na bieżąco!
Nowość!
>
eksperci
>
Adrian Chruszcz
Autor
Adrian Chruszcz

Adrian Chruszcz

Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prawnik z ponad 8-letnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym m.in.: w biurach projektowych oraz w spółkach związanych z inwestycjami budowlanymi. Współpracuje m.in.: z serwisem prawo.pl, prawonieruchomości24.pl, wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Od 2016 r. autor w wydawnictwie Wolters Kluwer Polska (LEX Budownictwo), w którym opracował ponad 1300 publikacji z zakresu prawa budowlanego, prawa nieruchomości oraz prawa administracyjnego.

Dokumenty autora
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Nagroda rzetelna firmaNagroda firma szkoleniowaNagroda złoty płatnikNagroda firma dobrze widzianaNagroda laur zaufaniaNagroda polskie stowarzyszenieNagroda certyfikat rzetelnościNagroda e-gazeleNagroda top firmaNagroda laureat

Logo strony

Kontakt

Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.

ul. Łotewska 9a

03-918 Warszawa

+48 22 429 44 44

[email protected]

Obserwuj nas

Ostatnie numery

Maj 2025

Automatyczne generowanie raportów o stanie technicznym budynku

Kwiecień 2025

Stacje ładowania „elektryków” we wspólnotach mieszkaniowych

Marzec 2025

Co się zmienia po wyodrębnieniu wszystkich lokali spółdzielni mieszkaniowej

Informacje

OfertaKontaktRegulaminPomocEksperciSłowa kluczowe
Copyright 2025 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Świadectwo charakterystyki energetycznej w bloku – praktyczne zagadnienia

W jakich okolicznościach należy zaktualizować posiadane świadectwo charakterystyki energetycznej dla danego obiektu budowlanego lub jego części, mimo iż jest ono w dalszym ciągu aktualne? Sprawdzamy, jakie zmiany wpływają na charakterystykę energetyczną budynku oraz jak zagadnienia te regulują przepisy prawa. Kiedy należy zaktualizować świadectwo charakterystyki energetycznej, pomimo iż nie minął jego okres ważności?...

08.05.2025

Lokator samowolnie podpiął się do wentylacji sąsiada – co zrobić?

Mieszkam w budynku dwupiętrowym z dwiema klatkami schodowymi. Co robić, gdy sąsiad podłączył się do wentylacji w łazience, że swoją łazienka i WC? W wyniku nieprawidłowości wyczuwalny jest fetor z wentylacji. Co robić, gdy sąsiad z góry zmienił FI wywiewki wentylacyjnej z 110 na 50 i w moim mieszkaniu często czuć fetor z kanalizacji?

08.05.2025

Pojęcie zarządzania nieruchomością wspólną w orzecznictwie

Pojęcie zarządzania nieruchomością wspólną, które czasem może wywoływać uzasadnione wątpliwości – szczególnie na gruncie praktycznym. Dlatego warto jest je dokładnie wyjaśnić. Zasadne jest również odniesienie się do kwestii umocowania zarządu do dokonywania czynności zwykłego zarządu w kontekście istotnego orzeczenia Sądu Najwyższego z 1 czerwca 2017 r.

08.05.2025

Zdolność sądowa wspólnoty mieszkaniowej

Kwestie związane ze zdolnością sądową wspólnot mieszkaniowych oraz rozumienia ich jako podmiotów stosunku prawnego lub określonego prawa, w praktyce może budzić wiele wątpliwości. Część z nich postaramy się wyjaśnić na kanwie aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego, który trafnie wypowiedział się w odniesieniu do poruszanej problematyki w wyroku z 8 marca 2018 r.

07.05.2025

Czego wymagają roboty budowlane przy zabytku – ocena NSA

W artykule ekspert omawia obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia, przed przystąpieniem do wykonywania robót budowlanych przy zabytku. Zagadnienie zostało przeanalizowane z uwzględnieniem obowiązujących przepisów ustawy Prawo budowlane oraz wyroku NSA z 9 kwietnia 2024 r.

07.05.2025

Zbycie pomieszczenia przynależnego do lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość

Czy możliwe jest zbycie pomieszczenia przynależnego do lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość? To temat, który regularnie pojawia się w przestrzeni publicznej – głównie ze względu na fakt sporych obrotów na rynku nieruchomości w zakresie zmian właścicielskich w kontekście pomieszczeń przynależnych w danej wspólnocie. Warto jest dokładnie zbadać to zagadnienie – posługując się niezwykle trafnym stanowiskiem, które z...

07.05.2025

Zakaz przeznaczania lokali mieszkalnych wspólnoty na cele najmu krótkoterminowego

Najem krótkoterminowy a zakaz takiego najmu przez wspólnotę mieszkaniową – to ciekawe zagadnienie będzie dziś przedmiotem naszej analizy dokonywanej przez pryzmat orzecznictwa Sądu Najwyższego. Zagadnienie to jest niezwykle istotne szczególnie z punktu widzenia osób, które zajmują się tego typu najmem.

07.05.2025

Zmiana wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej

Zagadnienie związane ze zmianą wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej w kontekście aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego – o tym przeczytasz w tym artykule. Całość publikacji oparta jest przede wszystkim o trafne tezy orzecznicze z wyroku Sądu Najwyższego z 28 stycznia 2025 r.

07.05.2025

Zniesienie współwłasności nieruchomości wspólnej we wspólnocie

Ważnym zagadnieniem, które szczególnie w ostatnim czasie zyskuje na aktualności, jest kwestia zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej. Przybliżymy to zagadnienie z perspektywy ciekawych tez orzeczniczych, których dostarcza nam aktualne orzecznictwo.

07.05.2025

Nowa definicja „publicznie dostępnego placu”

Czy wiesz, co oznacza pojęcie „publicznie dostępny plac” według najnowszych przepisów? Dzisiejszy artykuł rzuca światło na świeżo wprowadzoną definicję, która może budzić liczne pytania interpretacyjne. Publicznie dostępny plac to nie tylko miejsce rekreacji i komunikacji, ale również przestrzeń o kluczowym znaczeniu reprezentacyjnym. Poznaj przepisy, które wprowadzają nowe wytyczne dotyczące użytkowania przestrzeni ...

14.04.2025