Obrót nieruchomościami musi odbywać się w oparciu o ściśle określone reguły. Dokumenty potwierdzające własność są podstawą weryfikacji praw do dysponowania nieruchomością. Bez odpowiedniego tytułu własności nie jest możliwe skuteczne przeprowadzenie transakcji kupna, sprzedaży, nieruchomości, nie może ona podlegać dziedziczeniu czy nawet nie jest możliwe spisanie umowy najmu czy dzierżawy.
Po pozytywnym przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych procedur administracyjnych, wspólnota mieszkaniowa może zacząć realizować inwestycję budowlaną. W celu legalnego przystąpienia do robót budowlanych, przedstawiciele wspólnoty mają obowiązek wypełnić wymagania ustawowe związane z rozpoczęciem procesu budowlanego. Jak, zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane, rozumieć moment przystąpienia do budowy?
W budynkach wielorodzinnych prowadzi się różne inwestycje budowlane, głównie związane z remontami, naprawami i konserwacją. Z czasem pojawiają się też potrzeby modernizacji instalacji lub większe plany, takie jak rozbudowa budynku. Każde z tych działań musi być zgodne z przepisami techniczno-budowlanymi. Artykuł wyjaśnia, jakie przepisy obowiązują wspólnoty mieszkaniowe i jak je prawidłowo stosować.
W przeglądach 5-letnich przewidywane jest badanie instalacji odgromowej i instalacji elektrycznej w części wspólnej budynku. Zarządcza, z którym mamy umowę o zarządzaniu, przysyła ofertę na badanie instalacji elektrycznej w poszczególnych lokalach mieszkalnych. Jako wspólnota uważamy, że badanie instalacji w prywatnych lokalach należy do właścicieli, biorąc pod uwagę, że często przy ubezpieczeniu mieszkania jest wymó...
To oczywiste, że działania bądź zaniechania stojące w sprzeczności z dyspozycjami ustawy Prawa budowlane, będą niosły za sobą nie tylko odpowiedzialność finansową, ale również karną. Katarzyna Mateja – ekspertka prawa budowlanego, przedstawia i omawia sankcje karne, które wiążą się z nieprzestrzeganiem regulacji ustawy Prawo budowlane. Zapoznaj się z nimi.
Każdy obiekt budowlany, jego poszczególne elementy konstrukcyjne, wykończeniowe jak i wyposażenie instalacyjne ulegają naturalnemu zużyciu. Ustawa Prawo budowlane wprost określa obowiązki właścicieli, zarządców oraz użytkowników obiektów budowlanych. Obowiązki te wynikają z właściwości obiektów i ich wyposażenia oraz mają bezpośredni związek z sytuacjami, które potencjalnie mogą mieć miejsce podczas eksploatacji obie...
Każdy budynek już w fazie projektowania musi mieć określoną konkretną funkcję. Projektant biorąc pod uwagę przeznaczenie planowanej inwestycji czyni pewne założenia zarówno z punktu widzenia konstrukcyjnego, materiałowego jak i ogólnych wymogów funkcjonalnych oraz zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania. Sprawdź, co warto wiedzieć o zmianie sposobu użytkowania budynku lub niektórych jego lokali.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa