Ważnym krokiem w kierunku poprawy efektywności energetycznej i redukcji kosztów związanych z ogrzewaniem oraz zużyciem energii w budynku wspólnoty mieszkaniowej jest audyt energetyczny. Jego przeprowadzenie może przynieść korzyści zarówno mieszkańcom, jak i środowisku. Dlaczego warto przeprowadzić audyt? Oto, co warto wiedzieć na ten temat.
Kwestie związane ze zdolnością sądową wspólnot mieszkaniowych oraz rozumienia ich jako podmiotów stosunku prawnego lub określonego prawa, w praktyce może budzić wiele wątpliwości. Część z nich postaramy się wyjaśnić na kanwie aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego, który trafnie wypowiedział się w odniesieniu do poruszanej problematyki w wyroku z 8 marca 2018 r.
Po pozytywnym przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych procedur administracyjnych, wspólnota mieszkaniowa może zacząć realizować inwestycję budowlaną. W celu legalnego przystąpienia do robót budowlanych, przedstawiciele wspólnoty mają obowiązek wypełnić wymagania ustawowe związane z rozpoczęciem procesu budowlanego. Jak, zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane, rozumieć moment przystąpienia do budowy?
W budynkach wielorodzinnych prowadzi się różne inwestycje budowlane, głównie związane z remontami, naprawami i konserwacją. Z czasem pojawiają się też potrzeby modernizacji instalacji lub większe plany, takie jak rozbudowa budynku. Każde z tych działań musi być zgodne z przepisami techniczno-budowlanymi. Artykuł wyjaśnia, jakie przepisy obowiązują wspólnoty mieszkaniowe i jak je prawidłowo stosować.
W przeglądach 5-letnich przewidywane jest badanie instalacji odgromowej i instalacji elektrycznej w części wspólnej budynku. Zarządcza, z którym mamy umowę o zarządzaniu, przysyła ofertę na badanie instalacji elektrycznej w poszczególnych lokalach mieszkalnych. Jako wspólnota uważamy, że badanie instalacji w prywatnych lokalach należy do właścicieli, biorąc pod uwagę, że często przy ubezpieczeniu mieszkania jest wymó...
Sprawowanie opieki nad zabytkiem wiąże się z wymogiem przestrzegania postulatów zawartych w ustawie dotyczącej opieki nad zabytkami oraz ochrony zabytków. Za tę opiekę odpowiedzialność ponosi aktualny dysponent obiektu, a więc także wspólnota mieszkaniowa. Z poniższego artykułu dowiesz się m.in. za co wspólnota może zostać ukarana przez konserwatora budynków.
Budowa kwiatomatu, czyli automatu do sprzedaży kwiatów, które coraz częściej możemy spotkać w naszym najbliższym otoczeniu może budzić kilka pytań i wątpliwości. Jedną z nich jest wątpliwość czy budowa takiego urządzenia podlega w ogóle regulacjom prawa budowlanego. Sprawdź, jakie przepisy obowiązują w tym zakresie.
Choć wspólnota mieszkaniowa nie ma obowiązku uchwalania co rok nowej wysokości zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną, to w praktyce tak się najczęściej dzieje. Powoli zbliża się czas ustalania wysokości zaliczek na koszty utrzymania nieruchomości wspólnych w 2025 roku. Warto więc przybliżyć regulację pozwalającą na różnicowanie w określonym przypadku ich wysokości.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a
03-918 Warszawa